Mieszkanie w stylu industrialnym

Styl industrialny to przede wszystkim minimalizm wystroju, ogromne przestrzenie, wysokie pomieszczenia i duże okna, eksponowanie tego, co w „normalnych” warunkach jest ukryte przed wzrokiem – instalacji elektrycznych, rur, ceglanych murów, betonowych stropów, stalowych szyn.

Styl industrialny historycznie

W latach 50 XX wieku, kiedy w Polsce sztuką niepodzielnie rządzi socrealizm, za oceanem, w Stanach Zjednoczonych, rodzi się nowy trend. Na rynku panuje recesja, w konsekwencji czego pojawia się tam charakterystyczne dla tego okresu zjawisko – duże ilości pustoszejących obiektów poprzemysłowych takich jak hale fabryczne, magazyny a niekiedy nawet domy towarowe. Miejsca te zaludniają artyści poszukujący tanich lokali mieszkalnych, miejsc na pracownie i galerie. Adaptują je do swoich potrzeb urządzając przypadkowymi meblami i przedmiotami pozostawionymi w opuszczonych wnętrzach podkreślając surowy charakter przemysłowych przestrzeni. Tak powstają lofty (angielskie słowo ”loft” oznaczało pierwotnie poddasze lub strych) i nowy styl w architekturze zwany industrialnym.

Do Polski industrializm dotarł w latach 90 i bardzo szybko zyskał popularność. W wyniku zmian ustrojowych w tym okresie wiele poprzemysłowych lokali przeszło w ręce prywatne i rozwój stylu stał się realny. Najwięcej industrialnych wnętrz ma z racji swojej włókienniczej historii Łódź, ale również Warszawa i Poznań obfitują w lofty.

Styl industrialny w typowym mieszkaniu

Nie każdy pasjonat loftów może w prawdziwym lofcie zamieszkać. Jednak industrialne mieszkanie można stworzyć przy odrobinie wysiłku nawet w niewielkim M3 z wielkiej płyty. Jeśli metamorfoza wiąże się z generalnym remontem, ograniczmy ilość ścianek do minimum (oczywiście zgodnie z przepisami Prawa Budowlanego), zasymulujmy fragmenty ścian ceglanych (przy pomocy płytek, które są lżejsze), wprowadźmy pseudokonstrukcyjne elementy w postaci metalowych szyn czy belek drewnianych w jak najbardziej naturalnym kolorze.

Warto też optycznie powiększyć i podwyższyć wnętrze poprzez zastosowanie dużej ilości luster i lamp, pozbycie się z okien wszystkiego, co je przysłania, tak, żeby pomieszczenia były dobrze oświetlone zarówno w dzień, jak i wieczorem. Zadbajmy też o odpowiednią kolorystykę – na podłodze barwy najciemniejsze, ściany jaśniejsze i sufit biały. Najlepiej, zwłaszcza w niewielkim mieszkaniu ograniczyć się do dwóch, trzech kolorów a ściany i sufity (poza ceglanymi fragmentami) pozostawić białe.

Meble industrialne

Do produkcji mebli industrialnych bardzo rzadko używa się materiałów tradycyjnych. Jeśli  mamy drewno to raczej z recyclingu i celowo postarzane, a jeżeli np. blaty kuchenne, to ze stali, nawiązujące do profesjonalnych kuchni hotelowych czy restauracyjnych. Połączenie drewna i metalu jest bardzo popularne w przypadku mebli industrialnych. Drewniane komody pokryte bezbarwnym lakierem uwidoczniającym niedoskonałości materiału sąsiadują więc z metalowymi szafkami warsztatowymi a proste drewniane stoły i krzesła z biurkami przerobionymi z podstaw starych maszyn do szycia czy wózków kelnerskich.

Mimo że we wnętrzach industrialnych lub stylizowanych na lofty dominują meble o surowym wyglądzie, znajdzie się wśród nich miękka kanapa czy fotel. Powodzeniem cieszą się proste meble w stylu vintage tapicerowane jutą, ciemną skórą czy tkaniną patchworkową.






(c)2023, All Rights Reserved